Linoleum – nowe życie starej mody?

O linoleum często myślimy jak o relikcie przeszłości. Dla wielu z nas jest synonimem podłogi w złym guście i kojarzy się z czasami PRL-u. Dziś rozprawiamy się z tym stereotypem – linoleum powróciło do łask i szturmem wdarło się nawet do najbardziej ekskluzywnych wnętrz.

Naturalny komfort

Na pierwszym miejscu długiej listy zalet linoleum znajduje się jego naturalne pochodzenie. Produkt powstaje na osnowie z tkaniny jutowej z mieszanki mączki drzewnej i korkowej, oleju lnianego, wapnia oraz pigmentów. Wierzchnia warstwa jest pokryta cienką warstwą akrylu, co gwarantuje trwałość materiału oraz pozwala w prosty sposób zadbać o jego czystość. Najnowsze linolea, dostępne w ofercie najlepszych producentów, opierają się na technologii XF, w której akryl zastąpiony zostaje utwardzanym w świetle UV polimerem. To dodatkowo zabezpiecza produkt przez uszkodzeniami i czyni go wyjątkowo uniwersalnym – nawet najcięższe meble czy biurowe krzesła na kółkach nie będą w stanie go odkształcić.

Walory zdrowotne

Ze względu na naturalne pochodzenie, linoleum świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach zajmowanych przez alergików i astmatyków. Dzięki swojej elastyczności będzie doskonałym podłożem dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem. W materiał zabezpieczony akrylem lub polimerem nie wnikają zabrudzenia, dlatego jest on higieniczny i świetnie nadaje się do pokoju dla dziecka. Linoleum nie będzie tak zimne jak kafle, więc najmłodsi użytkownicy bez żadnych obaw będą mogli na nim siadać i tworzyć na przykład kącik do zabawy.

Pasuje do wszystkiego

Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości, czy linoleum jest dobrym wyborem, zachęcamy do przejrzenia sklepowych ofert. Znajdziemy tam produkty w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, pasujące do nowoczesnych, a nawet loftowych wnętrz. Zadowoleni będą nie tylko miłośnicy minimalizmu, ale również osoby lubiące szalone kontrasty i nieoczywiste połączenia barw. Linoleum można również wykorzystać przy aranżacji obiektów użyteczności publicznej – szkół, placówek kulturalnych czy ośrodków zdrowia. Produkt występuje w wariancie akustycznym, który świetnie tłumi hałasy, gwarantując komfort nie tylko nam, ale i sąsiadom. Jest stosunkowo tani, jedynie jego ułożenie może być nieco kłopotliwe. Linoleum wymaga bowiem idealnie gładkiego podłoża, a do łączenia jego kawałków potrzebna jest zgrzewarka, którą najczęściej dysponują wyłącznie fachowcy. Pamiętajmy również, że produkt po zakupie powinien poleżeć 48 godzin w temperaturze pokojowej oraz że kolor linoleum ustabilizuje się dopiero po jego rozłożeniu.