Co położyć pod wykładzinę PCV? Nasze propozycje

Wykładziny z PCV cieszą się sporą popularnością wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu – w przychodniach, salach konferencyjnych, muzeach czy szkołach. Łatwo je zamontować i nie sprawiają kłopotów przy czyszczeniu. Zanim jednak rozłożymy wykładzinę z PCV, musimy pamiętać o odpowiednim podkładzie.

Dlaczego podłoże pod wykładzinę z PCV jest tak ważne?

Elastyczne wykładziny doceniamy za ich trwałość, odporność na zarysowania i odkształcenia, ciekawy design oraz łatwą pielęgnację. Także montaż nie wymaga od nas specjalnych umiejętności, choć musimy pamiętać, by pod wykładziną PCV zawsze znalazła się dodatkowa warstwa materiału.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ taka wykładzina sama w sobie jest dość cienka. Jeśli rozłożymy ją na nierównej powierzchni, szybko zacznie się niszczyć i straci estetyczny wygląd. Podkład pod wykładzinę PCV podniesie również komfort chodzenia – będziemy mieli wrażenie, że stąpamy po czymś solidnym, a dodatkowo niektóre maty zapewniają lepszą izolację akustyczną lub ochronę przed wilgocią.

Najpierw trochę chemii budowlanej

Jak już wspomnieliśmy, wykładziny z PCV wymagają idealnie równego, gładkiego podłoża. Stworzymy takie, korzystając z samopoziomującej wylewki cementowej. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów takich wylewek: cienkowarstwowe, grubowarstwowe lub anhydrytowe.

Te pierwsze sprawdzą się przy podłożu wymagającym jedynie drobnej korekty i będą doskonałe w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Drugie mają nawet do 70 mm grubości i są najczęściej wybierane do wyrównywania podłoża. Wylewka anhydrytowa z kolei to mieszanka na bazie odwodnionego gipsu, nadająca się do suchych pomieszczeń.

Za każdym razem należy zapoznać się z instrukcjami producenta, zwłaszcza jeśli chodzi o czas, jaki musi upłynąć od momentu wylania wylewki do montażu wykładziny.

Podkłady wyrównujące podłoże

Gotowym rozwiązaniem do prac wykonywanych na istniejącym podłożu są specjalne podkłady przeznaczone do niwelacji nierówności podłoża. Mogą być wykonane z korka, pianki lub polimeru i dodatkowo zapewniać lepszą izolację akustyczną.

Maty rozkładamy na czystym, nieuszkodzonym, suchym i twardym podłożu, a następnie – stosując się do zaleceń producenta – pokrywamy kompatybilną wykładziną. Warto dodać, że na rynku znajdziemy również maty z systemem zapobiegającym butwieniu, zatrzymywaniu wody i rozwojowi grzybów, szczególnie przydatne w miejscach takich jak łaźnie, pralnie czy baseny.

Jak widać, kupno odpowiedniej wykładziny PCV to połowa sukcesu. Aby służyła nam przez lata w niezmienionym stanie, musimy odpowiednio przygotować podłoże i pomyśleć o kupnie specjalnej maty, która zauważalnie podniesie komfort jej użytkowania.