Jak położyć wykładzinę PCV?

Wykładziny PCV mają szereg zalet: są proste w montażu, występują w wielu kolorach, nadają się do układania w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i mają dobry stosunek ceny do jakości. W jaki sposób należy układać taką wykładzinę, by wyglądała estetycznie i służyła przez wiele lat?

Wykładzina z PCV wraca do łask!

Obecnie na polichlorek winylu (w skrócie PCV) decydują się nie tylko właściciele pomieszczeń użytkowych, ale i domów czy mieszkań. Trudno się dziwić, bo wykładzina z PCV jest łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji, atrakcyjnie wygląda, nie ściera się zbyt szybko i jest odporna na wilgoć.

Jej montaż również nie rodzi zbyt wielu problemów. Należy pamiętać, że podłoże musi być odpowiednio przygotowane – usuwamy resztki wykładziny dywanowej czy starych paneli, możemy jedynie zostawić deski, które nie wpływają na jakość montażu. Jeśli podłoże jest zniszczone, należy najpierw zaszpachlować ubytki, całość wygładzić, a następnie dokładnie oczyścić z brudu i pyłu.

Cały proces nie wymaga szczególnych umiejętności i przebiega sprawnie nawet w pomieszczeniach o sporej powierzchni.

Układanie wykładziny z PCV krok po kroku

Zanim przystąpimy do pracy, musimy mieć odpowiednie narzędzia, czyli ostry nóż, miarkę, klej do PCV i pacę, by go rozprowadzić. Wybraną wykładzinę po rozłożeniu warto pozostawić na 24 godziny, by przyzwyczaiła się do temperatury otoczenia.

Kiedy rozwijamy arkusze, nie zapomnijmy zostawić kilkucentymetrowego zapasu przy ścianach – w kolejnym kroku dokładnie przytniemy nadmiar, korzystając z ostrego noża. Klej należy przygotować zgodnie ze wskazówkami producenta i nakładać równomiernie na przygotowane wcześniej podłoże.

Montaż wykładziny PCV – zleć to specjalistom!

To w wielkim skrócie wszystkie podstawowe wskazówki, jakie trzeba znać, by ułożyć wykładzinę z PCV. Bardzo często jednak okazuje się, że zwykłe narzędzia nie wystarczą, podłoże jest wymagające, trzeba je lepiej przygotować. Na osobie, która układa taką wykładzinę, spoczywa też spora presja, bo wiadomo, że to zmiana na lata i jeśli coś pójdzie nie tak… No właśnie. Co w takiej sytuacji?

Jeśli nie chcesz się stresować, masz dość instrukcji z YouTube’a, wiesz, że podłoże, na którym montowana będzie wykładzina wymaga dodatkowych zabiegów i zależy Ci, by prace przeprowadzić szybko, sprawnie, czysto i na długi czas – poszukaj odpowiedniej ekipy, która się tym zajmie.

Profesjonalna firma z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w montażu nie tylko zamontuje za Ciebie wykładzinę, ale też doradzi, jaki typ dobrać do określonego pomieszczenia i na co zwrócić uwagę, by móc cieszyć się funkcjonalnością i estetycznym wykonaniem.

Wykładzinę z PCV można tak naprawdę rozłożyć na każdej powierzchni, bez konieczności zrywania starej podłogi – trzeba tylko wiedzieć jak i mieć do tego odpowiedni sprzęt. I właśnie dlatego warto te prace zlecić specjalistom!