Linoleum powróciło do łask i jest coraz częściej wybierane do domów, mieszkań i placówek. Ma szereg zalet i łatwo utrzymać je w czystości, choć trzeba pamiętać o kilku zasadach, by nie naruszyć jego struktury.
Linoleum – jak wygląda?
Na początek przypomnijmy, że do stworzenia linoleum wykorzystuje się naturalne materiały: mączkę drzewną, olej lniany, żywice i jutę. Wykładziny te są odpowiednie dla alergików czy osób cierpiących na astmę. Można je śmiało rozkładać w pokojach, gdzie przebywają dzieci – są ciepłe, elastyczne, można po nim biegać boso i trudno się przewrócić.
Linoleum ma właściwości antystatyczne, na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie. Materiał jest trwały i wytrzyma w dobrym stanie nawet kilka lat. Z czasem linoleum może delikatnie zmieniać swój kolor i stawać się twardsze. W jaki sposób powinniśmy je pielęgnować, by zachowało estetyczny wygląd?
Szczotka, woda i detergent
Powierzchowny brud możemy usunąć w klasyczny sposób, wymiatając zanieczyszczenia, a następnie przemywając powierzchnię linoleum ciepłą (nie gorącą!) wodą z dodatkiem łagodnego detergentu – odrobiny mydła czy uniwersalnego płynu czyszczącego. Co ważne, linoleum fatalnie znosi przemoczenie, dlatego ścierka lub mop muszą być solidnie wykręcone, a po zmyciu pomieszczenie należy wentylować. Linoleum poddane długiemu działaniu wody może napęcznieć i zniszczyć się, dlatego pamiętajmy, by wszelkie plamy z wody natychmiast usuwać.
Na rynku znajdziemy różne preparaty czyszczące – warto uważnie przeczytać ich skład. Do linoleum nie nadają się popularne środki nabłyszczające, bo mogą zmatowić jego powierzchnię. Zbyt silne detergenty to ryzyko odbarwienia. Jeśli koniecznie musimy wyczyścić linoleum mocniejszymi środkami, sięgnijmy po koncentrat przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji tego typu wykładziny.
Usuwanie pojedynczych plam
Jeśli zmagamy się z ciemnymi smugami od podeszwy butów lub innymi opornymi plamami, możemy skorzystać z domowych mieszanek. Pomocny bywa roztwór z octu i wody, papka z sody oczyszczonej lub odrobina oleju. Co ważne, wszystkie te specyfiki aplikujemy na ściereczkę lub gąbkę, a nie bezpośrednio na linoleum, a później dokładnie usuwamy ciepłą wodą z mydłem. Warto wcześniej przeprowadzić test na niewidocznym skrawku wykładziny.
Smugi po butach możemy w warunkach domowych próbować usunąć gumką do mazania. Ogólnie jednak, jeśli o linoleum będziemy dbać, trudne do usunięcia plamy powinny być rzadkością. Z normalnymi zabrudzeniami poradzimy sobie w łatwy i niewymagający specjalnych zabiegów sposób.