Jak wyczyścić wykładzinę? Sposoby na plamy i brud

Wykładziny, zwłaszcza dywanowe, prędzej czy później się brudzą. Ważne, by dbać o nie regularnie, bo im starsze plamy, tym trudniej je usunąć. O czym warto pamiętać, czyszcząc wykładzinę, i co robić, kiedy nie możemy się pozbyć zanieczyszczeń?

Najpierw spróbuj domowych sposobów

Jeśli zauważymy, że na wykładzinie pojawiły się plamy z czerwonego wina, tłuszczu albo wosku, możemy spróbować wywabić je w prosty sposób, korzystając ze sposobów babć i mam. By usunąć wino, powinniśmy posypać plamę gruboziarnistą solą i pozostawić ją na godzinę, a później wyczyścić dywan tak jak zwykle. Na tłuszcz najlepsza będzie spora dawka talku, pozostawiona na plamie przez całą dobę. Z kolei wosk da się łatwo usunąć, jeśli przykryjemy go bibułą, a następnie przeprasujemy ciepłym żelazkiem.

Jeśli do wykładziny przykleiła się guma do żucia, możemy albo przyłożyć do niej kilka kostek lodu i następnie wykruszyć, albo też polać to miejsce ciepłą wodą i zebrać resztki rozmiękczonej gumy szczoteczką.

Do czyszczenia plam o różnym pochodzeniu dobry będzie roztwór przygotowany na bazie ciepłej wody i soku z kilku cytryn. To naturalny i dość bezpieczny sposób radzenia sobie z zanieczyszczeniami, ale czasem może okazać się nieskuteczny. Wtedy powinniśmy zainwestować w silniejsze środki chemiczne.

Do usuwania trudnych plam potrzebne będą specjalne preparaty

W sklepach znajdziemy wiele różnych środków chemicznych do czyszczenia wykładzin. Producenci obiecują, że poradzą sobie one nawet z najbardziej opornymi plamami. Jeśli nie mamy pewności, której firmie powinniśmy zaufać, zwróćmy uwagę na formułę danego specyfiku.

Dobre będą środki tworzące aktywną pianę, spraye i pianki, które dogłębnie wnikają między włókna i rozprawiają się z brudem. Na uporczywe plamy warto zastosować skoncentrowane żele lub mydła odplamiające – nanosi się je miejscowo na zabrudzone fragmenty, a później postępuje zgodnie ze wskazówkami producenta.

Co ważne, nie używamy suszarek do włosów, by przyspieszyć wysychanie, bo możemy w ten sposób uszkodzić strukturę wykładziny lub sprawić, że miejsce to straci swój kolor. Niewskazane jest też mocne szorowanie – postępujemy delikatnie, a wszystkie plamy usuwamy od krawędzi do środka.

Nic nie pomaga? Zleć odplamianie fachowcom

Wykładziny, które mimo licznych zabiegów wciąż pozostają brudne, trzeba oddać w ręce specjalistów. W bezpieczny i profesjonalny sposób usuną oni zanieczyszczenia, zastosują odpowiednie środki i sprawią, że wykładzina będzie wyglądała jak nowa. Przed ich wizytą nie musimy się specjalnie przygotowywać, a sam proces nie zabiera zazwyczaj dużo czasu i oszczędza nam sporo nerwów!