Jaka wykładzina na balkon? Aranżujemy przestrzeń do wypoczynku latem

Balkony i tarasy to nie tylko miejsce naszego wypoczynku, ale też przestrzeń chętnie aranżowana przez restauratorów i właścicieli kawiarni. Dobór wykładziny, która przez cały czas będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, może być nie lada wyzwaniem. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Czym się charakteryzuje wykładzina balkonowa?

Aranżując balkon lub taras, warto pamiętać, że wykładzina będzie wchłaniać opady deszczu i przez wiele godzin leżeć w pełnym słońcu. Jej czyszczenie nie powinno sprawiać kłopotu, a poza funkcjonalnością ważne jest również, by cieszyła nasze oko, przypominała naturalne materiały i łączyła w harmonijną całość z meblami ogrodowymi czy roślinnością. Podłoże, na którym będziemy układać wykładzinę, powinno być starannie wyrównane i pozbawione zanieczyszczeń.

W sklepach znajdziemy wykładziny dywanowe, które można rozkładać na zewnątrz, znacznie lepszym wyborem jednak będą wykładziny z PCV oraz imitujące trawę – i to właśnie tym dwóm typom wykładzin przyjrzymy się uważniej.

Trawa na balkon jak prawdziwa

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań na balkony i tarasy. Wykładzina imitująca trawę w rolkach jest świetnym sposobem na to, by ożywić przestrzeń i podkreślić naturalny charakter miejsca. Do jej zalet zalicza się wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, hipoalergiczność i łatwość montażu – wykładzinę wystarczy przyciąć i przymocować specjalnym klejem lub dwustronną taśmą klejącą. Niektórzy w ogóle rezygnują z przytwierdzania takiej wykładziny, ale może to powodować podwijanie się i odkształcanie materiału.

O wykładzinę imitującą trawę nie trzeba specjalnie dbać – pozostanie zielona przez cały rok. Warto jednak przejrzeć ofertę kilku producentów i dopiero wtedy podjąć decyzję o zakupie. Tańsze wykładziny bywają zbyt cienkie i nieprzyjemne w dotyku, a poza tym łatwo zorientować się, że mamy do czynienia z imitacją.

Na balkon nadaje się również wykładzina PCV

O zaletach wykładziny i płytek PCV powiedziano już wiele. To niezwykle wdzięczny, trwały i odporny na uszkodzenia materiał, który z powodzeniem może zagościć na balkonie lub tarasie. Wykładzina PCV nie wchłania wilgoci, nie odkształca się, jest niedroga i dostępna w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych. Jest również bezpieczna oraz łatwa w pielęgnacji. Przetrzyma duże nasłonecznienie, nie zniszczy się od wiatru lub mrozu.

Dla wygody użytkowników wykładzina jest dostępna w szerokich rolkach, dzięki czemu bez problemu można ją dopasować nawet do tarasu o dużej powierzchni.