Jaka wykładzina na schody? Dobieramy wykładzinę!

Choć niektórzy sądzą, że wykładzina na schodach nie jest najlepszym pomysłem, my uważamy, że to świetny sposób, by odświeżyć wygląd wnętrza, zakryć mankamenty czy sprawić, że wchodzenie i schodzenie będzie bardziej komfortowe! Jaką wykładzinę na schody powinniśmy zatem wybrać?

Wykładzina na schodach: mocna i odporna na zużywanie

Na rynku znajdziemy produkty dedykowane wyłącznie schodom. To profesjonalne wykładziny z wysoką odpornością na ścieranie i noskami w kontrastowych kolorach dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Ciekawa jest ich budowa – na wierzchu znajduje się przezroczysta warstwa ścieralna, następnie wzór, siatka z włókna szklanego i wzmocniona warstwa na podkładzie z pianki. Montaż takiej wykładziny odbywa się najczęściej na samoprzylepnym podłożu.

Produkt spełnia wymogi dostępności dla wszystkich, jest więc niezastąpiony we wszystkich obiektach użyteczności publicznej, biurach itp. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w wykładzinę schodową, możemy do pokrycia stopni wykorzystać linoleum, a najczęściej – wykładzinę dywanową. Dlaczego jest tak popularna?

Po pierwsze, wykładzina na schody powinna być mocna i wytrzymała – pokrywa bowiem miejsce bardzo uczęszczane, materiał musi być więc odporny na przecieranie. Po drugie, powinna cechować się elastycznością – rozłożenie produktu na schodach wymaga odrobiny wprawy i cierpliwości, nie można w tym miejscu precyzyjnie rozłożyć materiału, który jest sztywny. Po trzecie, plusem położenia takiej wykładziny jest zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia i amortyzacja ewentualnych upadków. Te wszystkie cechy spełnia właśnie wykładzina dywanowa.

Schody dopasowane do wnętrza

Wykładzina na schodach może sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Niezależnie od tego, czy zamierzamy nią zakryć beton czy drewno, produkt występuje w tak szerokiej gamie kolorystycznej, że bez wątpienia dopasujemy coś odpowiedniego. Na schodach dobrze prezentują się mięsiste, a nawet puszyste rodzaje tkanin.

Wykładzinę najczęściej rozciągamy na całej długości schodów, mocujemy i układamy pod stopniami metalowe profile, by zachować jej kształt i odpowiednio ją naciągnąć. Profile również mogą być designerskim elementem, który wzbogaci wygląd wnętrza.

Wiele zalet, niskie koszty

Podsumowując, wykładzina na schodach ma wiele plusów. Zapobiega poślizgnięciu, wygłusza hałas, amortyzuje upadki, maskuje przetarte czy zarysowane stopnie. Odpowiednio rozłożona, jest bezpiecznym i intrygującym dopełnieniem wnętrza. Często występuje w wariancie nieprzyciągającym kurzu, jest więc odpowiednia dla alergików.

Warto zwrócić uwagę na czynnik ekonomiczny: renowacja zniszczonych schodów to często wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. Zakup i montaż wykładziny dywanowej na schodach powinien zamknąć się w kilkuset złotych. Jeśli więc masz już dosyć wyglądu podniszczonych stopni albo irytuje cię odgłos stąpania – poszukaj mocnej wykładziny dywanowej i ciesz się nowym wyglądem schodów w Twoim biurze, hotelu czy salonie.